10 zlatých pravidel opalování

Sluneční paprsky a letní teploty nás nabíjí energií a lákají ven. Sluníčko ale také umí být pěkně zrádné a určitě se vyplatí vědět, na co si dávat pozor. Máme pro tebe 10 tipů, jak docílit vysněného bronzového opálení, aby sis přitom zbytečně neuškodila a mohla se naplno oddat letním radovánkám.

 

Pro bezstarostné slunění se stačí řídit jednoduchými pravidly:

 

peeling

 

1. Nepodceňuj přípravu

Ta správná příprava na opalovací sezonu začíná ve tvé koupelně. Pro získání dokonalé bronzové pokožky si jako první dopřejte důkladný peeling. Ten obrousí odumřelé šupinky kůže, zbaví nečistot a probudí ji do krásy. Díky tomu bude pokožka zdravě zářivá, na sluníčku se bude opalovat snáze a také rovnoměrněji. 

Peeling můžeš použít i pokud už je tvoje kůže bronzově opálená. Neboj se, že by sis opálení "sedřela", jemný peeling pouze odstraní odumřelé kožní buňky, sjednotí barvu a tím bronzové opálení naopak zvýrazní.

 

2. Zvol individuální přístup

Opalovací přípravek vybírej na míru přímo tvým potřebám. Při výběru stupně SPF musíš zvážit hned několik faktorů. Záleží na citlivosti tvé pokožky na sluneční paprsky, která se nejsnáze určuje podle tvého kožního fototypu, a aktuální míře opálení. Dále je třeba brát v úvahu denní dobu během slunění a samozřejmě roční období. Důležitá je také destinaci, ve které se opaluješ - jiný opalovací přípravek budeš potřebovat při lenošení na zahradě, jiný při exotické dovolené u moře, a po jiném sáhneš při pobytu v horách.

Každý z nás také preferuje jinou konzistenci opalovací kosmetiky. Vyhovuje ti více olej, mléko, nebo krém? Volba je jen na tobě. Doporučujeme vyzkoušet i náš best-seller, opalovací máslo, které máme především ve variantě s jemnými zlatými třpytkami pro super zářivý bronz. Vybírat můžeš i podle oblíbené vůně. U nás si zkrátka vybere každý!

 

3. Čti etikety 

Informace na obalech nejsou uváděny jen tak z rozmaru výrobce kosmetiky. Na naše opalovací přípravky se můžeš spolehnout, ale je nutné se řídit uvedenými pokyny k používání a skladování. Nezapomínej, že i opalovací přípravky mají omezenou trvanlivost, která je stanovená datem spotřeby nebo symbolem otevřeného kelímku. Pokud jsi opalovací krém delší dobu nepoužila, před jeho opětovným použitím zkontroluj barvu, konzistenci a vůni produktu, nepoužívej prošlou kosmetiku. S časem navíc ztrácí ochranný faktor na účinku, proto neriskuj a každý rok raději investuj do nového opalovacího přípravku a nespoléhej se na nevypotřebované zásoby z loňska. 

Opalovací přípravky je vhodné skladovat v lednici, nebo při pokojové teplotě. Pokud s tebou opalovací přípravek stráví týden na pláži na přímém slunci, rovnou jej na konci sezony vyhoď, i když jej celý nespotřebuješ.

 

siesta 

4. Dávej si přestávky

Netrpělivost a touha po rychlém bronzovém opálení se nevyplácí. Pro krásné a dlouhotrvající opálení, které si budeš užívat i dlouho po skončení léta, doporučujeme se sluněním začínat postupně. Ze začátku stačí jen pár minut denně, a s vyšším ochranným faktorem opalovacího přípravku. Pozvolna můžeš čas na sluníčku prodlužovat a zvolený SPF snižovat. Snaha zhnědnout za jediný den končí nejčastěji zarudnutím a loupáním, zatímco postupně získaný bronz vydrží mnohem déle.

Nezůstávej na slunci příliš dlouho v kuse, mezi 11. a 15. hodinou si dej od slunění pauzu a dopřej kůži polední odpočinek. Směřuj své letní venkovní aktivity mimo tuto dobu, slunce nebude tolik pražit a vyhneš se bolestivému spálení a rychlému loupání opálené kůže.

 

pitný režim

 

5. Dodržuj pitný režim

Voda je pro naši krásu nezbytná - když málo pijeme, na pleti je to okamžitě vidět. Během opalování je potřeba na hydrataci myslet dvojnásob. V parných letních dnech se více potíme, proto při slunění mysli na dostatečné doplnění tekutin. Vyhýbej se lákavě vypadajícím ledově vychlazeným nápojům, které tělu způsobují teplotní šok, a pij hlavně vlažné nápoje bez ledu. Běžná voda tě už nudí? Vyzkoušej domácí ledový čaj, kokosovou vodu nebo třeba osvěžující okurkovou limonádu. V horku se vyhni také alkoholu a kofeinu, které organismus odvodňují, a mohou ti způsobit nepříjemné bolesti hlavy nebo dokonce přehřátí.

Kromě toho mysli i na hydrataci kůže. Sluneční paprsky pokožku vysušují, tvoří se drobné vrásky a je náchylnější k loupání. Naše opalovací přípravky zajistí ochranu před sluníčkem a zároveň se postarají o potřebnou výživu a hydrataci. 

 

mažte se

 

6. Mazat, mazat a zase mazat!

Mazání se opalovacím přípravkem neflákej, sluneční paprsky umí být velmi zákeřné a jediné, čeho dosáhneš je nepříjemné spálení a rychlé loupání kůže. V letních dnech používej opalovací přípravky nejen při lenošení na sluníčku, ale také při procházkách nebo v prosklené kanceláři. Dobrou volbou je např. opalovací olej nebo opalovací mléko, které můžeš mít u sebe neustále.

Opalovací přípravek aplikuj na pokožku ještě než vyjdeš ven na sluníčko. Pečlivě se namaž dostatečným množstvím, tak, aby byla krémem pokrytá pokožka celého těla. Nezapomínej namazat ani rty, ramena, ušní boltce a nárty. Zbytečně nešetři a aplikaci opakuj zhruba každé dvě hodiny, nebo po každém koupání, po osušení ručníkem nebo při pocení.

 

klobouk a brýle

 

7. Nos sluneční brýle a pokrývku hlavy

Opalovacím krémem ochrana před slunečními paprsky nekončí. Ostré slunce způsobuje zhoršení vidění, degradaci sítnice nebo nepříjemný syndrom suchého oka, proto jsou sluneční brýle s UV filtrem nutností pro ochranu zraku i citlivé oblasti okolo očí. Klobouk chrání vlasy před vysušováním, obličej před spálením a organismus před úžehem, a navíc je i stylovým módním doplňkem.

 

8. Nepodceňuj sílu sluníčka

Víš, že se můžeš spálit i ve stínu? UV paprsky se odrážejí od některých povrchů jako je písek, vodní hladina, tráva nebo sníh, proto ani úkryt pod stromem nebo slunečníkem není pro slunce nepřekonatelnou překážkou. UV záření proniká také pod vodní hladinu, proto nezapomínej na použití opalovacích přípravků i při šnorchlování, plavání nebo surfování. I když to není na první pohled zřejmé, UV záření proniká i přes mraky - ochranu před spálením tak nezaručí ani zatažená obloha. 

Víš, že...?

Některé barvy jako například bílá odráží sluneční paprsky? Proto se nedoporučuje nechávat malé děti na bílé dece nebo látkové pleně. Buď ostražitá a nezapomínej na rizika spojená s UV zářením.

 

9. Malé děti na slunce nepatří

Prosluněné letní dny naše malé neposedy lákají k různým venkovním aktivitám. Děti léto milují a s radostí si užívají koupání, venkovní hry a sporty, jezdí na letní tábory nebo k prarodičům. Sluneční paprsky ale mohou být v tomto případě velmi zrádné, protože úžeh nebo spálení děti ohrožuje mnohem více než dospělé. Při plánování letních výletů nezapomeň na specifické potřeby tvých ratolestí. Neznamená to, že byste museli trávit horké dny zavření doma, pro ochranu zdraví těch nejmenších stačí dodržovat pár jednoduchých zásad:

  • Malé děti by se měly vyhýbat pobytu na přímém slunci, vyhledávejte spíše místo ve stínu.
  • Dětská kůže se stále vyvíjí a proto je náchylnější ke spálení - nezapomínej s sebou tedy mít vhodný opalovací přípravek a poctivě děti mažte.
  • Dohlédni na pravidelný pitný režim, vhodné jsou také svačinky bohaté na vodu jako meloun, okurka nebo ledový salát.
  • Pořiď dětem kvalitní sluneční brýle s UV filtrem a čepici s kšiltem nebo klobouček.
  • V dobu, kdy je slunce nejvýše na obloze a sluneční záření nejintenzivnější, si místo pobytu na sluníčku raději naplánuj oběd, odpočinek nebo vnitřní aktivity.

 

regenerace

 

10. Po slunění nezapomeň na regeneraci

Aby sis udržela krásné bronzové opálení co nejdéle, určitě dopřej své pokožce péči i po opalování. Slaná a chlorovaná voda kůži vysušují, sluneční paprsky navíc způsobují oxidaci buněk, čímž urychlují stárnutí kůže a mohou za vznik vrásek. Proti tomu se můžeš bránit používáním kosmetiky po opalování - byla vyvinutá speciálně pro potřeby pokožky po slunění, dodává jí zpět potřebné živiny a vláhu, zklidňuje a přispívá k prodloužení výdrže opálení. 

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz